Skip to main content
ادبيات پارسیطنز و طرب

عنایت به حیز انتفاع حائز اهمیت فراوان است آقا جان!

By October 1, 2007One Comment

هیچ توجه فرموده‌اید که نگارش برخی از لغات در موارد زیادی غلط صورت می‌گیرد و احدی هم متوجه آن نمی‌شود؟ از این اشتباه‌ها متاسفانه در میان گزارشگران نم‌کشیده‌سوادِ کشور کم یافت نمی‌شود، منتهی قضیه وقتی جالب می‌شود که غلطِ فوق باعث قلبِ معنی شود. نمونه می‌خواهید؟ «از حیّزِ انتفاع ساقط شدن».
برای دوستانی که از لغت تخصصی حیض و استحاضه‌ی قلیله و کثیره و حائض اطلاعی ندارند تعریف این لغت را درحالیکه دشمن‌ام شرمنده و روی‌ام به دیوار است می‌نویسم:
حیض:
قاعدگی زنان، خونی که از رحم زن هنگام چند روزی در ماه خارج می‌شود. (نقل از دهخدا)
حائض هم بر وزن فاعل طبیعتاً آن زن که این اتفاق بر او می‌رود.
حیّض (البته به ضم ح و فتح ی) جمع حائض است. یعنی جمعی از زنان که …
حیّز (به فتح ح و کسر ی) به معنی مکان یا وضعیت است.
حیّز انتفاع یعنی وضعیت سوددهی، نفع داشتن. و ساقط شدن از این وضعیت یعنی دیگر اثری یا سودی یا کارایی‌ای نداشتن.
با توجه به توضیحات البته اشتها-کور-کن فوق، عبارتِ «حیّض انتفاع» یک ترکیب ادبی از مقوله‌ی «مردانِ ثروت» می‌شود به معنی:
زنانی که با وجود قاعدگی همچنان در وضعیت نفع‌رسانی به سر می‌برند!
و از حیض انتفاع افتادن یا ساقط شدن یا «خارج شدن!»، یعنی از ماتحت و یا خروجی‌های دیگرِ اینگونه زنان خروج کردن یا به نوعی تولیدیِ اینگونه زنان بودن!
حال به لیست خلاصه‌شده از سایت‌های «معتبر»ی که این اشتباه لبی را کرده‌اند و جمله‌شان از قضا جالب‌تر هم شده نگاهی بیندازید (و البته علاوه بر خنده بر فقر ادبی نگارندگانشان هم کمی افسوس بخورید).
سایت آفتاب www.aftab.ir
بخش خصوصى را از حیض انتفاع ساقط مى‌کند. (لینک). افزایش تعداد گروه‌های مشمول طرح سهمیه‌بندی، طرح را به‌تدریج از حیض انتفاع خارج خواهد کرد . (لینک)
خبرگزاری مهر http://www.mehrnews.com
و به نظر می رسد این گزارش به قدری منطقع قرائت شده است که دیگر در حال افتادن از حیض انتفاع است . (!) (لینک) اگر پژوهشی در هر پدیده‌ی هنری وجود نداشته باشد، آن پدیده از حیض انتفاع ساقط خواهد شد (لینک)
دوم‌دام – سایت ابراهیم نبوی http://www.doomdam.com
برنامه لس آنجلس که قرار بود امشب برگزار شود، به دلیل مشکلاتی که برای سالن پیش آمده بود و از قدم خیر من کل سالن از حیض انتفاع افتاد(!)، لغو شد . (لینک)
روزنامه‌ی جهان اقتصاد http://www.jahaneghtesad.com
البته با توجه به تاخیر های صورت گرفته در تکمیل و ارسال سوخت نیروگاه، طبعا دو پروتکل توافق شده در این تاریخ از حیض انتفاع خارج شده است . (لینک)
واحد مرکزی خبر www.iribnews.ir
در واقع در این جنگ 33 روزه اسم اسرائیل از حیض انتفاع افتاده بود و همواره مردمش در دلهره و هراس و در زیرزمینها و پناهگاهها به سر می بردند
(لینک)
روزنامه‌ی ایران http://www.iran-newspaper.com
این اتفاق اثرات نامطلوبى را به جا گذاشته است که اول از آن بازداشتن بهسازى صنایع فرسوده ما را از رشد و نمو باز مى دارد و دوم از حیض انتفاع خارج کردن این صنایع (لینک)
سایت خبری نواندیش http://www.noandish.com (تاریخ هم برای خروج در نظر گرفته است!)
البته با توجه به تاخیر‌های صورت گرفته در تکمیل و ارسال سوخت نیروگاه، طبعا دو پروتکل توافق شده در این تاریخ از حیض انتفاع خارج شده است . (!) (لینک)
سازمان ادوار تحکیم وحدت www.advarnews.us
قطعنامه صادره فاقد وجاهت حقوقی است و عملا یک مرکز بین‌‏المللی به نام آژانس را از حیض انتفاع می‌‏اندازند. ما این قطعنامه را رد می‌‏کنیم و تعلیق را نمی‌‏پذیریم . (لینک)
پیک نت www.peiknet.com – این سایت مکانِ خروج (پس انداختن) را هم مشخص نموده است:
مگر میتوان ایده چنین جبهه ای را از نیروهای تحول خواه گرفت ولی آن را در قفس تنگ و محدود اصلاح طلبی حکومتی از حیض انتفاع انداخت؟ (لینک)
شبکه خبر دانشجو www.snn.ir
بسیج دانشجویی بر این باور است که مناسبت‌های دانشجویی آذر ماه که در سال‌های گذشته محفل و مامن موج سواری ضد انقلاب در دانشگاه‌های کشور بود از حیض انتفاع افتاده است(!). و ادامه دهندگان راه غائله آفرینان کوی دانشگاه و … در صددند (لینک)
هفته‌نامه‌ی شهروند http://shahrvandemroz.blogfa.com
با تصمیم اخیر شورای عالی اداری دومین رکن نظام بانکی کشور از حیض انتفاع خارج شد و با ادغام در 10 شورای دیگر در قالب شورایی تحت عنوان شورای عالی مدیریت و برنامه‌ریزی اقتصادی قرار گرفت (لینک)
ماهنامه‌ی راه و ساختمان http://www.civilica.com
پس از وقوع زلزله های بزرگ به علت واژگونی سازه ها حرکات زمین از قبیل روانگرایی و نشست برخی از راه های ارتباطی از حیض انتفاع خارج می شوند(!)، (لینک)

عبارت «حایز اهمیت» (دربرگیرنده‌ و دارای اهمیت) هم دستکمی از حیز انتفاع نگون‌بخت ندارد. معنی حایض اهمیت یعنی زنی که اهمیت از خود تراوش می‌کند! و نکته‌ی جالب‌اش اینجاست که عبارت غلط تقریباً همان معنی عبارت درست را می‌دهد، منتهی نه به صورتِ ادبی، که بی‌ادبی!
لیست چند سایت «معتبر» که عبارت فوق را «بی‌ادبانه» ابراز کرده‌اند هم برای حسن ختام تقدیم می‌شود.
خبرگزاری قرانی ایران (لینک مطلب)
خبرگزاری فارس (لینک مطلب)
نشریه‌ی دانشجویی سایه روشن (لینک مطلب)
سایت شبکه‌ی چهار سیما (لینک مطلب)
حوزه‌ی نمایندگی ولی‌فقیه در امور حج و زیارت (لینک مطلب)
پایگاه خبری هنر ایران (لینک مطلب)
سایت سازمان تبلیغات اسلامی (لینک مطلب)
روزنامه‌ی فرهنگ آشتی (لینک مطلب)

خدا ایران را از شر دروغ و تهمت و خشکسالی و بی‌سوادانِ مدعیِ ادبیات محفوظ بدارد. آمین!

Join the discussion One Comment

  • حمید says:

    باسلام
    ازمطالب حایز اهمیت درج شده درسایت، به منظور پاسداشت ادبیات فارسی کمال امتنان را دارم